'Ομιλος "Πληροφορικής - Ρομποτικής"

Στη φετινή χρονιά προγραμματίστηκε και υλοποιήθηκε στο 1ο Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης

ο «Όμιλος Ρομποτικής».

Η Εκπαιδευτική Ρομποτική αποτελεί την ουσιαστικότερη και αποδοτικότερη εκπαιδευτική υλοποίηση της μεθοδολογίας STEM, καθώς η Ρομποτική βασίζεται στη σύνθεση των Φυσικών Επιστημών, της Τεχνολογίας, της Μηχανικής και των Μαθηματικών. Η Εκπαιδευτική Ρομποτική περιλαμβάνει δραστηριότητες στις οποίες οι μαθητές συναρμολογούν και προγραμματίζουν μια ρομποτική κατασκευή, η οποία είναι απαραίτητη για να επιλυθεί ένα πρόβλημα που πραγματεύονται.

Ικανότητες που αναπτύχθηκαν μέσω της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

• Αυτοπεποίθηση - Αυτοεκτίμηση
  • Συνεργασία
  • Αντίληψη Παρατηρητικότητα
  • Επίλυση προβλημάτων
  • Διαχείριση έργου
  • Νοητικές δεξιότητες

Οι διδακτικές μέθοδοι που εφαρμόστηκαν στον όμιλο είναι κατά βάση η ομαδοσυνεργατική και η διερευνητική – ανακαλυπτική μάθηση.

Οι στόχοι που είχαν τεθεί στην αρχή του προγράμματος επιτεύχθηκαν στο μεγαλύτερο βαθμό! Έτσι οι συμμετέχοντες μαθητές:

1. Κατανόησαν τις βασικές δομές προγραμματισμού και τη χρήση εντολών επιλογής και επανάληψης.
  2. Κατασκεύασαν ένα ρομποτικό τεχνούργημα και να προχώρησαν στην εφαρμογή λύσεων σε προβλήματα που τίθενται (αποστολές).
  3. Εργάστηκαν ομαδικά και συνεργάστηκαν με απόλυτη επιτυχία. Το σύνθημά τους ήταν «όλοι μαζί μια γροθιά». Τα κατάφεραν και ξεπέρασαν το εγώ και έφτασαν στο εμείς.
  4. Κατασκεύασαν ρομπότ, προγραμμάτισαν τη λειτουργία τους μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή και έδωσαν «ζωή» και κίνηση στο δημιούργημά μας.
  5. Καλλιέργησαν δεξιότητες που όξυναν τη φαντασία και την κριτική τους σκέψη. Ανακάλυψαν κλίσεις και ταλέντα, πήραν αποφάσεις όταν αυτό χρειάστηκε πάντα με την καθοδήγηση της καθηγήτριά μας.
  6. Πήραν μέρος στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής «STEM 2024». Διακρίθηκαν και προχώρησαν στον Τελικό του Διαγωνισμού.

Η ομάδα είχε την ευκαιρία στα πλαίσια του ομίλου να επισκεφθεί τη Διεθνή έκθεση "Η Ζωή στο Διάστημα".

Έλαβαν μέρος στον πανελλήνιο διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Η  λήξη του Ομίλου πραγματοποιήθηκε με την παρουσίαση στις 27 Μαΐου 2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου με την παρουσία μαθητών και Γονέων. Οι μαθητές έδειξαν βιωματικά και μέσω videoτη δουλειά και την εξέλιξή τους στην κατασκευή και στον προγραμματισμό των ρομπότ. Ενθουσίασαν με την επίδειξη ενός εσωτερικού διαγωνισμού και προσέλκυσαν νέους θαυμαστές.