Το σχολικό έτος 2023-2024 συνέχισε τη λειτουργία του ο Όμιλος «Θεατρικό εργαστήρι». Οι συμμετέχοντες μαθητές μαζί με τις υπεύθυνες καθηγήτριες αφού συζήτησαν μελέτησαν θεατρικά έργα της σύγχρονης λογοτεχνίας παιδικής και εφηβικής αποφάσισαν να ανεβάσουν 2 θεατρικά έργα

Α) Το μικτό Ζωοδικείο αποφασίζει του Αναστασιάδη

Β) Κατά Βάρος Διαθήκη του Αναστασιάδη

Οι στόχοι που είχαν τεθεί στην αρχή του προγράμματος επιτεύχθηκαν στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό!  Έτσι οι συμμετέχοντες μαθητές:

1.       Ανέπτυξαν πνεύμα συνεργασίας.
  2.       Καλλιεργήθηκαν δεσμοί φιλίας με παράλληλη ενδυνάμωση των δεξιοτήτων.
  3.     Οι μαθητές κλήθηκαν να συζητήσουν και να αποφασίσουν , όταν παρουσιάστηκαν προβλήματα και δυσκολίες.
  4.      Είχαν την ευκαιρία να εμβαθύνουν σε νοήματα του έργου, να παραδειγματιστούν και να διδαχθούν απ΄ αυτού.
  5.      Καλλιέργησαν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους με τη κατασκευή των σκηνικών και οτιδήποτε ήταν απαραίτητο για την παράσταση.
  6.     Συνειδητοποίηση της ανάγκης της αυτοπειθαρχίας, υποταγή του εγώ στο σύνολο για τη σωστή λειτουργία.

Η ομάδα είχε την ευκαιρία στα πλαίσια του ομίλου να επισκεφτεί και να παρακολουθήσει δύο θεατρικές παραστάσεις

1.        «Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα»
  2.       «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου»

Προκειμένου να εντρυφήσουν οι μαθητές στο θεατρικό γίγνεσθαι. Εξαιρετική ήταν και η συνεργασία των συμμετεχόντων του ομίλου με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων καθώς και με το Δήμο Ν. Σμύρνης.

Η λήξη του Ομίλου πραγματοποιήθηκε με την παράσταση της θεατρικής Παράστασης στις 27 Μαΐου 2024, που σημείωσε εξαιρετική επιτυχία κατά γενική ομολογία και ανέδειξε σπουδαίους πρωταγωνιστές και καλλιτέχνες!